Silver Arkaplan Beyaz Arkaplan Kırmızı Arkaplan, Turuncu Arkaplan,
Sarı Arkaplan, Yeşil Arkaplan, Mavi Arkaplan, Mor Arkaplan

Dövmenin silinmesi mümkün müdür?

Dövme silinebilir mi? Dövme Silme Yöntemleri.

 
Dövme yapan kişiler için en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında, ileride dövmesini sildirme ihtimalini aklından yok edip ondan sonra dövme yaptırmaya karar vermektir. Burada sanatçıya düşen de -bu ihtimali sezebilmişse eğer-, böyle bir durumda o dövmeye hiç başlamamaktır. Sevgili ve eş portreleri, isimleri vb. yaptırılmadan önce mutlaka enine boyuna düşünülmelidir.  
Bilinen en yaygın dövme silme şekli, lazer tekniği olmakla beraber, bu da  
Tam ve net sonuç verme garantisi olan bir yöntem değildir. Estetik cerrahi, daha net çözümler sunar, lakin oldukça pahalı bir yöntem olduğu da su götürmez bir gerçek. Peeling yöntemine benzer bir uygulamayla, tıpkı dövme yapılıyormuş gibi, dövme makinesi ile silinmek istenen bölgeye enjekte edilen bir sıvının daha sonra boyayı vucuttan atması sağlanabilir fakat bu uygulamanın da iyileşme sürecinin biraz sancılı olduğu gözlemlenmiştir.  
Cover-up -bir dövmeyi, başka bir dövme ile kapatma yöntemi, ise, bu konuda alternatif sayılabilecek başka bir çözüm yoludur. Kapatma işlemi yeni bir deriye çalışmaktan daha zordur. Sebebi ise deride dövme yapılmış bölgenin yapılmamış bir bölgeye oranla daha hassas ve ince hale gelmesidir. Bu sebeple hem biraz daha pahalı, hem de daha önce yapılan dövmeye göre acı oranı yüksek olabilir.  
Bu yöntemler sadece bizim bildiğimiz ve ülkemizde en çok uygulanan yöntemlerdir. Gelişen teknoloji ile birlikte tabii ki başka çözümler bulunmuş, ya da uygulanmaya başlaşlanacağı düşünülmektedir.  
Dünyada en yaygın ve etkili olan lazer ile dövme silme yöntemidir. Fakat bizim izlenimlerimize göre seansına 500 lira (minimum) ödediğiniz lazer uygulamalarında, sonuca en az 2-3 seanstan önce ulaşıldığı çok nadir olmuştur.  
Tüm seanslar bittiğinde çalışma yapılan bölgede hem dövmenin belli belirsiz izi hem de hafif bir yanık izi oluşur. Yani dövme yaptırmadan önce enine boyuna düşünmek tercih meselesi olmaktan çok, bir zorunluluk diyebiliriz.  
Günümüz teknolojileri baz alınarak söylemek gerekirse; dövme yaptırılmış bir bölgenin daha sonra hiçbir şekilde orjinal haline dönme olanağı yoktur.  
 
  
 
    
Adresimiz:Rumeli Caddesi No:65/1 Nişantaşı - Şişli, İstanbul / (0212) 296 2419 Mail İletişim : 1tattoomix@gmail.com