Silver Arkaplan Beyaz Arkaplan Kırmızı Arkaplan, Turuncu Arkaplan,
Sarı Arkaplan, Yeşil Arkaplan, Mavi Arkaplan, Mor Arkaplan

DÖVME STÜDYOSU VE DÖVMECİ GENEL STANDARTLARIDÖVME STÜDYOSU VE DÖVMECİ GENEL STANDARTLARI!

 
-Dövme stüdyosunun temel alt yapı standartları..  
Aşağıdaki standartlar dövme yaptıracak kişilerin sağlıklı hizmet almasını kolaylaştıracaktır. Dövme yaptırmak istiyorsanız ve nerede, hangi standartları aramalıyım diye düşünüyorsanız bu maddeleri dikkatle okumanız yeterli. Yıllarca dövme sanatı özellikle medya ve basın tarafından gizemi olan, ürkütücü bir meslek olarak gösterildi. Bunlara inat dövme stüdyolarının siyah renkten, karanlıktan kurtulması, canlı, temiz gösteren renklerle dekore edilmesi, bir doktor muayenehanesi şartlarında özenli olması gereklidir. Bir dövmecinin stüdyosunda kalitesini ortaya koyan en büyük nokta hijyen koşullarına dikkat etmesi ve düzenli olmasıdır.  
- Müşteri karşılama bölümü ile dövme uygulamasının yapıldığı alan ayrı olmalı,  
- Otoklav mutlaka olmalı,  
- Ultrasonik yıkama makinesi mutlaka olmalı,  
- Stüdyoda lavabo ve tuvalet mutlaka olmalı,  
- Dövme koltuğu veya sedyesi olmalı,  
- Yerler mutlaka dezenfektanla silinebilir döşemeyle kaplı olmalı,  
- Dövme atık çöpü ayakla basılarak açılan yada tercihen sensörlü olmalı,  
- Stüdyoda sigara içilmemeli yada sigara içenler için bölüm ayrılmalı,  
- Şikayet edilebilecek sağlık ve mesleki kurumun ulaşım bilgileri asılmalı,  
- Dövme yapılacak, yapılamayacak kişi özelliklerini anlatan bilgilendirmeler asılmalı,  
- 18 yaşından küçüklere yapılamaz ibaresi mutlaka asılmalı,  
- Stüdyoda hizmet veren dövmecinin referans işçiliklerinin fotoğraf albümü olmalı,  
- Müşteri tanıma bilgi formu mutlaka doldurtulup arşivlenmelidir  
- Profesyonel dövme seansı öncesi - sonrası genel temizlik ve düzen...  
Profesyonel dövme uygulaması yapılan bölmede; dövmecinin kullanacağı tüm sarf ve demirbaş malzemeleri elinin altında olmalıdır. Her malzeme en rahat ve en temiz olarak nerede kullanılacaksa orada durmalıdır. Kirlenenler tek kullanımlık ise atılmalıdır. Tükenenlerin yerine yenileri konmalı, daima yedekli malzeme ile çalışılmalıdır. Dövme stüdyosu hijyen şartlarının oluşturulması yanı sıra derli toplu durmalıdır. Yüzey dezenfektanları kullanılarak paspaslanmalıdır. Tuvalet çok hassasiyetle temiz tutulması gereken bir alandır. Tuvaletteki musluk, havlu peçetelik el dokundurmadan kullanılabilir olmalıdır.  
- Profesyonel dövme seansı öncesi - sonrası detay temizlik ve düzen  
Profesyonel dövme makinesi, dövme seansının bitiminde bekletilmeden montaj parçalarına ayrılmalıdır. Kasa bölümü dezenfektanlarla silinmeli, toz almayacak bir yere kaldırılmalıdır. Eğer tek kullanımlık kılıf seti kullanılıyorsa bunlar çöpe atılır. Sabit kullanımlık aletler tercih edilmişse; iğnesi ucundan kırılmış iğne barı, ibrik uç, tutamak ve arka boşluk bölümleri birbirinden ayrılarak ultrasonik yıkama makinesine atılırlar. Ultrasonik makinede Sabit kullanımlıklardan boya kalıntıları çıkarılamıyorsa, detarjanlanmış fırçayla temizlenip, bol suyla durulanabilirler. Dövme uygulaması sırasında adaptörle el teması vardır. Adaptörün ayar noktaları dezenfektanlarla silinmeli yada jelatin kaplanmalıdır.  
- Profesyonel dövmecide bulunması gereken özellikler  
  - Dövmeci Mesleki yeterlilik  
Sterilizasyon ve dövme teknikleri açısından gerekli bilgi, yetenek ve yeterliliğe ulaşmış olması gereklidir.  
- Dövme de Ticari satış becerisi Aynı ilde, ilçede hatta ülkede; yüzlerce, ileriki yıllarda binlerce dövmecinin arasında farklılık yaratmak bazen yeteneklerin de üstünde ticari kapasite ve beyin gücü gerektirir.  
- Dövmeci Müşteri iletişimi Dövme öncesi ve sonrası yapılacak işlemler yaptıran kişinin kafasında soru işareti bırakmadan tüm açıklığıyla anlatılmalıdır.  
- Dövmes sanatında İş ahlakı ve prensip sahibi olunması Her dövmeci kanunlarla belirlenmiş koşullara uymanın yanı sıra belirli bir iş ahlakına da sahip olmalıdır. Kanuni ve mesleki yeterliliğe sahip profesyonel dövmeci meslektaşları hakkında müşterilerine kötüleme yapmamalıdır. Mütevazi olup kendi işinin kalitesini artırmaya çalışmalıdır.  
- İstikrar ve kolay ulaşılabilir olunması Dövmecinin sabit bulunabilir noktada olması, verilen hizmetin düşürülmeyip arttırılan kalitesi dövme yaptıracakları bağlayan bir unsurdur. Dövme sanatıçısının kendi işçiliklerini sergilediği web sayfası olmalıdır.  
- Kişisel temizliği Profesyonel dövme insanlarla fiziksel teması zorunlu kılan bir meslektir. Bir dövmecinin stüdyosunu temiz tutarken aynı zamanda kendi bedenini, elbiselerini de temiz ve bakımlı tutması gerekmektedir. Dövmecilik; ne paspal giyinmek, ne de uç noktalarda yaşamak demektir. Dövmecilik mesleğini her tarz insan yapabilir, ancak temiz giyinmek ve güzel kokmak esastır.  
DÖVMEDE HİJYEN  
Dövme yapmak; sanat olmanın yanı sıra hijyen şartlarını oluşturmayı da gerektirir!  
Kan yoluyla yayılan hastalıklara sebep olarak gösterilen estetik işlemlerden birisi de ‘dövme’dir. ‘Dövmede Hijyen’ başlığı altında anlatacağımız bu konu sayesinde dövmecilere ve dövme stüdyolarına sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da bilgili, araştırmacı gözlerle bakmanızı sağlayacaktır. Profesyonel dövme sanatçıları artık dövmenin; sanatla hijyenle buluştuğu bir meslek dalı olduğunu bilmekte ve bu konuda gerekli tüm yatırımı doktor edasıyla hassaslıkla yapmaktadır. Çünkü Türkiye’de dövmeciler bu sanat dalının meslek olarak yapılmaya başlandığı 1990’lı yıllardan bu yana genel olarak iyi bir üne sahip olamadılar. Medya ise hep bu konunun üzerine kötü anlamda magazinsel eğildi. Bu mesleğe sahip çıkan çok fazla kişi olmadı. Bu yüzden kötü imajı yıkmak için işini hakkıyla yapan profesyonel dövmecilerin, bir doktor titizliğiyle çalışması gerektiğini söylüyor olmam abartı değildir. Uygulanan sterilizasyon sisteminde ilerleyen teknolojiyi takip edilerek, en yüksek steril şartları sağlayacak; en ekonomik, en hızlı sistem kullanılmalıdır. Burada önerilen hijyen altyapısını oluşturamamış dövmecileri ‘profesyonel ve hijyenik’ şeklinde ifade etmek pek yerinde olmayacaktır.  
Dövme yapımında kullanılan aletlerle, diş hekimliğinde kullanılan aletler arasında oldukça benzerlik vardır. Dolayısıyla dövmede uygulanacak ‘sabit kullanımlıkların sterilizasyon yöntemi’ de diş hekimliği uygulamalarındaki ile benzeşmektedir. Makale olarak bilimsel dergilerde yayımlanmış olan İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Mikrobiyoloji Bilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Güven Külekçi Hanımefendi’nin araştırmasını izniyle; dövme uygulamasında kullanılan sabit kullanımlık aletlerin sterilizasyonu açısından değerlendirmeye aldım. Kitabımı okuyacak dövme meraklıları sterilizasyon hakkında bilgi edinerek; en azından bu işi yaptıracaklarsa hangi standartları oluşturmuş kişilere yaptıracaklar, işe yeni başlamış yada eksik bilgili dövmeciler ise hangi sterilizasyon standartlarına uymaları gerektiğini öğrenecektir. Sterilizasyon tıpda olduğu gibi dövmecilikte de büyük bir sorundur. Prof. Dr. Güven Külekçi’ye verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Aşağıda Sayın Külekçi’nin danışmanlığında dövmeciliğe uyarlayarak hazırladığım sterilizasyon çevrimi ve uygun otoklav kullanımı anlatılmaktadır.  
Profesyonel dövme yapımında makinenin kasa bölümüne montajlanan, hijyenik açıdan 2 türlü alet kullanımından bahsedebiliriz;  
- Tek kullanımlık (ibrik uç, tutamak, arka boşluk, iğne barı= kılıf aksamları) aletler (disposable)  
- Sabit kullanımlık (ibrik uç, tutamak, arka boşluk, iğne barı= kılıf aksamları) aletler (non-disposable) - Tek kullanımlık dövme aletleri (disposable)  
Tamamıyla plastik dış aksamıyla tek kullanımlık olan ve kullanılıp atılan kılıf ve iğne barının tercih edilmesi durumunda sterilize etmeye gerek kalmaz. Çünkü steril paketlerden çıkarılan bu kılıf ve barlar hijyen koşullarına uyarak kullanılır. İşlem bitiminde dövme atık çöpüne atılırlar. Sadece ibrik uç bölümü plastikten yapılmış, kullanılıp atılan aparatlar vardır. Bunların da tutamak, arka boşluk ve bar bölümleri yine sterilize edilmelidir. Sadece ibrik uç bölümünün plastik olması demek sterilizasyonun şartlarının yerine geldiği anlamına gelmez. Tek kullanımlık plastik grip modülü takılmış dövme makinesi  
- Sabit kullanımlık dövme aletlerine uygulanacak dezenfeksiyon ve sterilizasyon yöntemleri;  
Dezenfeksiyon kelimesi dövme aletlerinin kirlerden görsel olarak temizlenmesi, anlamında kullanılmamalıdır. Dövme aletlerini dezenfekte etmek demek görünürdeki kirlerden, lekelerden arınmanın yanısıra insan sağlığına zararlı mikroplardan arındırılması demektir. ‘Sabit kullanımlık dövme aletleri’ nin dezenfeksiyonu ultrasonik yıkama makinesiyle (ultrasonic cleaner) yapılır. Sterilizasyon işlemi ise tıp çevrelerinin de onay verdiği Basınç altında doymuş su buharı (nemli ısı) ile çalışan otoklav (autoclave) ile yapılır. Otoklav, elektronik düzeneğiyle otomatik olarak programlanabilir. Steril edilmemiş sabit kullanımlık aletlerle yapılan dövmede hijyen şartları tehlikeye düşmüş olur.  
Otoklav ve atık buhar-su tahliye haznesi  
- Sterilizasyon çevrimi  
- Tanım olarak Dezenfeksiyon :  
Genel olarak insanlarda hastalık yapan mikroplardan arındırma.  
- Tanım olarak Sterilizasyon:  
Bir maddenin üzerinde veya içinde bulunan tüm mikroplardan, sporlu sporsuz mikroorganizmalardan arındırılma işlemine sterilizasyon denir. Sporlu bakteriler en zor yok edilen mikroorganizmalardır. Spor, bazı bakterilerin kendilerini korumak, canlı kalmak ve çoğalmak için geçirdikleri bir değişimdir. Sterilizasyonu orta, ileri derece gibi ayırma imkanı yoktur. Sterilizasyon ya yapılmıştır, ya da yapılmamıştır. Sterilizasyonda hastalık yapan ve yapmayan tüm mikroorganizmalar öldürülmektedir.  
- Tanım olarak Steril:  
Profesyonel kalıcı dövme yapımında kullanılan sabit kullanımlık (non-disposable) aletler dezenfekte edilip otoklavda sterilizasyona girdikten sonra tekrar kullanılabilir. Sterilizasyon işlemi uygulanan dövme aletleri için bu işlemin tamamlanması sonucu tanımlamada STERİL kelimesi kullanılır.  
- Dövme aletlerinin dezenfeksiyonu; ultrasonik makinede yıkanması:  
Boya bulaşmış tüm (grip) tutamak, (nozzle) ibrik uç, iğnenin tutturulduğu bar; Ultrasonic (titreşimli) yıkama makinesi içinde 90 dereceye gelinceye kadar ısıtılıp, bu dereceye ulaştıktan sonra titreşimle yıkanırlar. Ultrasonik yıkama cihazı bu titreşimi ses frekansı gönderme yöntemiyle yapar. Ultrasonik yıkama makinesinin içine (distile = damıtılmış su) saf suyla karıştırılmış metal temizleyici dezenfektan özelliğinde karışımlar eklenir. Ve bu sıvı her çevrimde değiştirilir. Isıtma işleminin dezenfektasyona etkisi yok denecek kadar azdır. Burada amaç boyaların daha rahat çıkmasıdır. Yıkamadan çıkmış sabit kullanımlık aletlerde boya kalıntısı olup olmadığı kontrol edilir. Eğer boyalar çıkmamış ise özel fırça ve deterjanlar yardımıyla çıkarılır, bol suyla durulanır. Sabit kullanımlık aletler dövme seansı sonunda kurumasına zaman tanımadan ultrasonik yıkama makinesine atılırsa boyaların çıkmama gibi şansı yoktur. Her dövme seansı sonunda uygulama yapılan alanda genel temizlik, detay temizlik yapılmalıdır.  
Sabit kullanımlık dövme aletleri her dövme sonrasında boya bulaşıklarının kurumasına izin verilmeden dezenfeksiyon sıvısıyla dolu ultrasonik yıkama makinesine atılırsa, tekrardan fırçalanmaya gerek kalmayacak kadar iyi temizlenirler. Aletler poşetleme işlemi öncesi kurulanmalıdır.  
Korozyon:  
Kan pıhtılarının, deriden çıkan serum sıvısının, bir takım kalıntıların sabit kullanımlıklar üzerine yapışıp kalmasına, paslanmasına, metalin renk ve şekil değiştirmesine denir. Korozyona uğramış, sabit kullanımlıklar sterilizasyonun tam olarak yerine getirilmemesine ve infeksiyona sebeptir.  
- Kimyasal indikatör bandlarıyla sterilizasyon öncesi dövme aletlerini paketleme (poşetleme) Ultrasonik makinede yıkanmış ve ardından kurulanmış dövme sabit aletleri, kimyasal indikatörlü bandlarla paketlenirler. Bu indikatör poşetler otoklav sterilizasyonunda renk değişimine uğrayan kimyasal kağıtlardır.  
PSİKOLOJİK AÇIDAN DÖVME  
Danışman Hekim Psikiyatrist Dr. Rabia AY  
-Soru:Dövme yaptıran insanlar hasta ruhlumudur?  
R.Ay - Patolojik insanlar da dövme yaptırabilir ama her dövme yaptıranı bu sınıfa sokmak yanlış olur. Dövmenin ilk çıkış noktası asalet göstergesi olduğunu düşünüyorum. Her dövme dün de, bugün de bir mesaj niteliği taşıyor. Herkesin dövmesi kendine göre çok farklıdır ve kendi düşünce yapısına göre bir mesaj verir. Kimisi sanat içerikli, kimisi şiddet içerikli. Özellikle sokak çocukları  
şiddet içerikli şeyleri tercih ederler. Bu mesajı almak gerekiyor. Kişilik oturmadan küçük yaşlarda yaptırılan dövme ben olmak, sıradan olmamak, aileye ve topluma isyan gibi bir anlam taşır. Bazen şiddet mesajı verilmeye çalışılır ki; korkun benden denilmek istenir.  
Kişilik oturdukça dövme yaptırma isteklerinde verilen mesaj da değişir. Güzel, estetik gözükme, beğenilme istekleri daha ağır basar. Özellikle kadınların histeriyonik özellikleri ortaya çıkar. Onun için dövme yaptırılan yerler de değişir. Cinselliği ön plana çıkartıcak, güzelliğini vurgulayacak yerlerine dövme yaptırma isteği daha fazla olacaktır. Anti-sosyal kişilikteki bir insanla, bunu güzellik için yaptıran insanın topluma mesajı aynı olmayacaktır.  
-Soru: Günümüzde dövmenin bu kadar popüler olmasını psikiyatrist gözüyle nasıl değerlendiriyorsunuz?  
R.Ay – Aksesuar niteliğinde artık. İki tane şarkın varsa sanatçıyım diye ortaya çıkabiliyorsun.  
Artık insanlar kendilerini daha fazla konuşulur bir şekilde yansıtmak için dövmeyi kullanıyorlar. Dikkat çekmek için yaptırıyorlar. Bazen gözlük takmak bile farklılıktır. İşte  
artık insanlar şöyle dövmeli adam, böyle dövmeli sanatçı diye anılmaya başlandı. Ancak bizim toplumumuzda bunun çok bilinçli şekilde tüketildiğini düşünmüyorum. Dövmelerini bu kadar popüler değilken ve belirli bir düşünce yapısına istinaden yaptıran bazı sanatçıları tabiki ayrı tutuyorum. Onlar bir amaç için yaptırmış olabilirler. -Soru:Dövmelerinden dolayı psikolojik rahatsızlık duyan hastanız oldu mu?  
R.Ay - Ergenlik döneminde dövme yaptırmış bir hastam oldu. Artık bir yetişkindi ve kız arkadaşı dövmelerini eleştiriyordu. Beğenmiyordu. Dövmelerinden rahatsız olduğunu söyleyerek geldi ama kurtulamıyordu. Ergenlik döneminde yaptığı birçok şeyden kendini suçlamayla geldi. Ama biraz analiz edince gördüm ki sorunu direkt dövme değil, beraberinde bir çok sebep var. Dövme bunlardan en bariz olanı idi. Oturmamış kişiliklerde, yani ergenlikte yaptırılan dövmelerde bu sorun olabilir.  
-Soru: Bir takım rahatsızlıklarından dolayı dövme yaptırmış bir hastanız oldu mu hiç?  
R.Ay - Kolları komple dövmeli bir hastam vardı. Ne ifade ediyor diye sordum. ‘Bir şey ifade etmiyor doktor hanım, façalarımı kapatıyor’ dedi. Kendinde bıraktığı bıçak izlerinden utanıyor, ama izlerin üzerine yaptırdığı dövmeyi sergilemekten kaçınmıyordu.  
Faça izleri ve ilkel dövme faça ve dövme üstüne yapılan çizim dövme seansından sonra...  
-Soru: Kişi gelip bir ünlünün dövmesini istediğini söylüyor. Bu hastalık mıdır?  
R.Ay - O insanla bütünleşmek, o insan gibi olmak, ego zaafiyetidir. Her insanın büyüme döneminde bir idolu vardır. Psikiyatride terim olarak ‘Primer Obje’ deriz. Kızsa anneyi, çocuk erkekse babayı yada en yakın erkeği mesela dayıyı primer obje olarak görür. Bazen primer objeler değişir. En kötüsü erkek çocuğunun baba silikse anneyi primer obje olarak almasıdır. Veya kız çocuğudur anne silikse yada daha çok baba ile zaman geçiriyorsa babayı örnek alır. Yine gençler idollerini primer obje olarak alırlar. Duvarlara asılan sanatçı posterleri bunun kanıtıdır. Erişkinliğe geçmeye başlayınca ilk önce o posterler sökülür. Ergenlik dönemi primer objelerde bütünleşme isteği çok fazladır. ‘Border line’ yani sınır kişilikler bir psikoza, bir nevroza girerler. Tam olarak o objeyle bütünleşmek isteği fazladır. Onun yaptığı, yaptırdığı ne varsa taklit eder. Onun dövmesini yaptırır. Tüm ego zaafiyeti olanlara borderline demek de doğru olmaz. Zayıf egolu ve destek bekleyen kişilerde de taklit tavrı görürüz.  
Border Line kişilerde obje sabittir ve değişmez; değişmesi için objenin onu reddetmesi, ittirmesi lazım. Tüm vücuduna yada belirli bölgelerinde dövme yada modifikasyon yaptırarak bir hayvana benzemeye çalışan insanlar sıkça medyada haber oluyorlar; bu gerçekten patolojik bir sorundur.  
soru:-  
Sevgilinin ismini dövme olarak yazdırmayı değerlendirir misiniz?  
R.Ay - İçselleştirmenin başka bir yoludur. Çok sevdiğimiz kişilere yaptığımız bir tanımlama vardır hani ‘seni içime sokasım, içime nefes gibi alasım geldi’ deriz. Artık sen bensin, seni içime aldım, kimsenin almasına da izin vermem, sahiplendim demektir. Bunun dışa vurumu, tene kazınmasıdır.  
soru. –  
Çocuklar açısından dövmeyi değerlendirir misiniz?  
R.Ay - Büyükler tarafından içinden dövme çıkan çikletlerle küçük yaşta verilmiş oluyor. Çocuk açısından da bu aşılama şöyle kabul ediliyor. Çok sevdiği bir çizgi kahramanla kendisini o dövmeyi yaparak bütünleştirmiş oluyor. Kendini o kahramanın yerine koyuyor.