Silver Arkaplan Beyaz Arkaplan Kırmızı Arkaplan, Turuncu Arkaplan,
Sarı Arkaplan, Yeşil Arkaplan, Mavi Arkaplan, Mor Arkaplan

Dövme uygulaması

Dövme uygulaması

 
-Dövme deseninin seçilmesi  
Kişiler dövme yaptırırken günlük popülizme kapılıp,  
sonradan sıkılacağınız bir dövmeyi yaptırmamalıdır. Bu gibi durumların önlenmesi için dövmeciler müşterilerine bir tür danışmanlık hizmeti de vermelidirler.  
Nerelere, hangi desenlerin dövme yapılacağı ya da  
yapılamayacağı ayrıntılı olarak anlatılır. Ancak bu konuda  
tuval adayı kişilerin de bilinçli davranmaları gerekmektedir.  
Dövme kişisel olarak insanın yaşam felsefesini, hayata  
bağlanma noktalarını yansıtmalıdır. İnsan her zaman bir  
değişim ve gelişim sürecindedir. Sadece güzel gözüktüğü,  
estetik kattığı için yaptırılan kalıcı dövme ilerleyen yaşamda, çevresel ve kişisel sorunlar yaşanmasına sebep olabilir.  
- Aydınger (karbon) kağıdına Transfer çiziminin yapılması;  
Çizim vücuda direkt elle çizilmeyecekse, transfer çizimi için kullanılabilir yöntemler;  
- Dövmesi yapılacak figürün birebir deriye aktarılması için kopya kalemiyle yarı şeffaf kağıt olan aydınger kağıdına çizilmesidir. Transfer çizildikten sonra deriye aktarıldığında çizim vücuda ters çıkar.  
- Ters transfer çıkarmayı sağlayan bir karbon kağıdı sistemi kullanılabilir. En rahat ve ucuz sistemdir.  
- Verilen figürün hatlarını transfer etmeye hazır halde çıktı (printer) veren, bilgisayar ara bağlantıları kullanılabilir. Türkiye’de bunların kullanımları maliyetinden dolayı pek tercih edilmemektedir.  
Not: Dövmeci transfer çiziminin çıkarılması sırasında, dövmenin tüm ayrıntılarını hafızasına işler.  
Böylece dövme yapımı sırasında nereye ne uç ve hangi teknikler kullanılacaktır gibi ayrıntılar zihninde  
belirmiş, planlanmış olur. Bu yüzden işi kolaylaştırdığı gibi düşünülen printer sistemi kullanılması  
önerilen bir sistem değildir.  
-Transfer çizimi yapılacak carbon kağıdı hazırlanır  
-Figür aydınger (karbon) kağıdı altına koyulduktan sonra  
kaydırılmadan kopya kalemiyle çizilir.  
-Figürün aydınger kağıdına transfer çizimi yapıldıktan  
sonra eksik noktası olup olmadığı kontrol edilir.  
-Transfer çizimi yapılmıştır.  
-Derinin kıllardan arındırılması ve  
dezenfeksiyonu  
-Dövme yapılacak bölgede eğer yoğun kıl, tüy varsa alınır. Tüy ve kıllar boya tutarlar. Dövme yapılan bölge tip'ten fazla gelen boyalarla görünmez bir hale gelir. Bölgede kıl varsa boya tutmakla kalmaz, seans sonunda bakteri oluşumuna da zemin hazırlar. Kıl ve tüylerin alınmasından sonra deri dezenfektanla temizlenir. Böylece deri hijyen açısından dövmeye hazırdır.  
- Vücuda transfer çıkartma;  
Transfer için dövmenin yapılacağı bölgeye özel sabun sürülür. Kişi ‘dövme için anatomik duruş’ pozisyonu almalıdır. Vücut normalde ayakta nasıl dik duruyorsa aynı durumda transfer işlemi yapılmalıdır. Dövme için anatomik duruş; vücudun ayakta, baş dik olarak, eller de bacakların yanına sallanmış ‘hazırol’ vaziyette tutulmasıdır.  
-Çizimi yapılmış transfer kağıdı baskı uygulanarak yaklaşık 15 saniye kadar deri üstünde tutulur. Transfer 1 2 3 4 5 tekniğiyle çizimin net aktarılması, dövme yapılması istenen figürün aslına benzer yapılmasında etkilidir. İnsan vücudunun dövme yapılan birçok noktasında düz bir yüzey yoktur. Bazen transfer çıkarılması sırasında engebeli fiziksel yapıdan dolayı DESENLERDE kayma meydana gelebilir. Dövme yapılan kişi bunu fark edemeyebilir. Fakat dövmeyi yapan kişi bu noktalara dikkat etmelidir. Özellikle portre yapımında bu konuya dikkat edilmediği için aslına benzemeyen insan yüzleri sıkıntı yaratmaktadır. Transfer çıkarma işlemi sorunluysa, ya da şeklin duruşu konusunda hoşnutsuzluk var ise üşenilmeden silinip tekrar transfer çıkarılmalıdır.  
- Vücuda transfer çıkartmak için stıcks sürülür  
- Transfer çıkarılacak bölgeye figür oturtulur.  
- Transfer çizimi stıcks sürülen bölgeye bastırılır  
- Çizgileri karıştırmadan tek tarafından kaldırılır  
- Figürün genel hatları deriye transfer edilmiştir.  
- Makinanın montajı;  
Steril eldivenler giyilir. Yapılacak işçiliğe göre hat, gölge, boyama iğneleri steril paketlerinden çıkartılır. Makineler montajlanır ve çalışır halde iğne ucları deriye gireceği derinliğe göre ayarlanır. Her renk için ayrı bir uç ve iğne kullanılması gereklidir. Bu zorunluluk zaman kaybına yol açacağından; bir dövme işleminde en az 2 makine kullanımı şarttır. İkiden fazla dövme makinesinin kullanılması tabi ki işi kolaylaştıracak, dövmecinin konsantrasyonunun bozulmadan güzel bir dövme yapmasını sağlayacaktır. Tek makine kullanılırsa her renk için ayrı iğne barı ve uç takmak gereklidir. Kısaca her renk için makine montajı sökülüp tekrar birleştirilecektir. Bu da zaman kaybıdır.  
- İğne bar’a lastik takılması  
- İğne bar’ın kasaya montajı  
- İğnenin içine gireceği kılıf bölümünün oluşturulması. Kılıf; boyanın akacağı uç, makineyi tutmaya yarayan Tutamak ve kasa bölümüne kılıfın oturtulmasını sağlayan arka boşluk bölümünden oluşur. - Kılıfın kasaya montajı 5 Bobin lastiği ile bar’ın kasaya tutturulması. Bu lastik sayesinde iğne deriye aynı düzlemde yalpalamadan gidip gelir.  
- Montajı yapılmış profesyonel dövme makinesinin tutulması.