Silver Arkaplan Beyaz Arkaplan Kırmızı Arkaplan, Turuncu Arkaplan,
Sarı Arkaplan, Yeşil Arkaplan, Mavi Arkaplan, Mor Arkaplan

PROFESYONEL DÖVME MAKİNESİ ÇALIŞMA SİSTEMİ

PROFESYONEL DÖVME MAKİNESİ ÇALIŞMA SİSTEMİ

 
Dövme makinesi, tek bir parçadan oluşmaz. Motor, kılıf ve elektrik düzeneğinin montajlanmasından oluşur. Profesyonel dövme, “hokka & divit usulü ” ile yapılır.  
Profesyonel dövme makinesini oluşturan parçalar;  
- Motor bölüm (kasa)  
-Bobinler  
-grip  
-Yay  
-Yay titreşim ayar vidası  
-Kılıf sıkıştırma vidası  
-(-) eksi ve (+) artı elektrik girişleri  
Dövme makineleri genelde çift bobinlidir. Sadece hat atmada kullanılan düşük devirli tek bobinlileri de mevcuttur. Kadran; bobinleri bir arada tutan, paslanmaz metalden bir parçadır. Çok çeşitli kasanlara sahip makineler vardır. Her dövmecinin elinin alıştığı bir  
grip ağırlığı olsa da, hafif grip motorların kullanılması bileğin fazla yorulmasını da engeller.  
Gribin görüntüsünün güzel olması, görsel bir estetikten öteye gitmez. Önemli olan bobinlerin gücüdür. Bobinlerin gücü içlerindeki bakır telin sarım sayısıyla alakalıdır. Bobinler genelde 14, 12, 10, 8 sarım sayısıyla derecelenirler. Sarım sayısı büyüdükçe bobinlerin dıştan  
görünüşleri de büyür. Titreşim yapan ‘yay’ ın ‘yay titreşim ayar vidası’na her vuruşu, ucuna iğne tutturulmuş ‘bar’ın bir defa deriye girip çıkması demektir. Bu girip çıkmaların hızı elektrik  
voltajından ve yay titreşim ayar vidasından ayarlanır.  
Makinenin her bir parçasının yedeği dövmecide bulunmalıdır. Belirli bir zaman sonra  
yay aynı noktada titreşim yapmaktan dolayı aşınır ve değişmesi gerekir. Yıl içerisinde birkaç defa kasa, parçalarına ayrılıp temizlenmelidir. En küçük toz ve kıl parçasının dahi bobinler arasındaki temas noktalarına kaçması, çalışmasında problem yaratabilir.  
Titreşimle çalışan bir makine sistemi olduğu için alyan vidaları zamanla gevşeme yapar. Bunlar da bakım sonrası iyice sıkılmış olur. Böylece makinenin verim gücü artar. Motor bölümü otoklava sokulamayacağı için sprey dezenfektanlarla her dövme öncesi ve sonrası temizlenir.Günümüz teknoljisinde rotary makineler dövme sanatçılarının işini oldukça kolaylastırmısır. Monoblock gövdeleriçokta ayar ve bakım gerektirmeyen bu tip makineler, bozulduklarında da kolay tamir edilememe gibi bir dez avantaja sahiptir.  
- Kılıf Bölüm  
-tip (nozzle)  
- (grip)  
- (Back)  
-İğne lehimli bar  
-Bar lastiği  
-Bobin lastiği (para lastiği)  
-Tek kullanımlık (Disposable) kılıf takımı;  
Otoklav sterilizasyonu olmadan dövme yapmak için, tek kullanımlık kılıf takımı kullanılabilir. Önce bar, paketinden çıkarılıp makineye oturtulur. Ardından iğne ucunu ibrik (disposable Tek kullanımlık kılıf modülü) uçtan yeterli seviyede çıkacak şekilde kılıf makineye montajlanıp, kılıf sıkıştırma vidasıyla hareket etmeyecek şekilde sıkıştırılır. Kullanım sonunda grip, bar’da dahil olmak üzere komple ‘dövme atık çöpüne’ atılacaktır. Sadece tek kullanımlık olarak (tip) bölümünün takılması halinde ise yine ‘tutamak ve arka boşluk’ bölümünün de her türlü kan teması düşünülerek, sterilize edilmiş olması gereklidir.  
-Sabit kullanımlık (Non-disposable) kılıf takımı;  
tüm makine parçaları alyan anahtarı yardımıyla birleştirilerek ‘bar kılıfı’ oluşturulur. Bu parçalar gerek ağırlıkları ve gerek dış yapılarıyla, dövmecinin eline ergonomik olarak oturmalıdır.  
Sabit kullanımlık grip ve iğne barı kullanıyorsak, paslanmayan alaşımlar içeren metalden üretilmiş olmalıdır. Alelade metalden yapılmış sabit  
kullanımlıklar hijyen şartlarını tehlikeye atar. Ayrıca  
paslanma yapmaları durumunda sterilizasyon  
işleminde kullanılan otoklavın ömrünü azaltırlar.  
İğne lehimlenmiş ve sterilize edilmiş bir bar,  
indikatör poşetinden çıkarıldıktan sonra makineye takılır.  
Makine montajlandıktan sonra, bobinlerin üzerinden geçirilen lastik, grip içinden geçen iğne barının yalpalamadan gidip gelmesini sağlar.  
Sabit kullanımlık grip takımı ve tip, tipleri  
indikatör bandı (poşeti) içinde Nondisposable grıp ve tip